Tarbimislaen | Mis see on?

Tarbimislaen on põhimõtteliselt samasugune laen nagu väikelaen, aga erineb kiirlaenust näiteks laenusumma suuruse poolest. Tarbimislaen on mõeldud kiireloomuliste tarbimisvajaduste jaoks ning selle tagasimakse tingimused on enamasti paindlikud.

Tarbimislaen on kindlalt populaarseim laenutoode Eestis ning seda pakuvad peaaegu kõik laenuandjad (pangad või finantsasutused). Tarbimislaen on tagatiseta väikelaen ning tarbimislaenu puhul pole laenuandja kindlat sihtotstarvet kirjeldanud, seega võib laenuvõtja kulutada raha nii nagu soovib.

Tarbimislaenude tingimused

Tarbimislaenude laenusummad jäävad tavaliselt 500-10 000 euro vahele ning tagasimakseperiood on tavaliselt 6 kuud kuni 10 aastat, loomulikult olenevalt kui suur on laenusumma ning meeles tasub pidada, et erinevate laenupakkujate juures võivad laenutingimused suuresti erineda.

Tarbimislaenu taotledes kontrollib pank või finantsasutus ennem positiivse laenuotsuse tegemist teie kulusid, tulusid, võlgnevusi nig rahalisi kohustusi. Laen väljastatakse vaid isikutele, kellel pole maksehäireregistris võlgnevusi või liiga palju juba olemasolevaid püsikulusid ehk väljaminekuid.

Üks põhilisi tingimusi, et saada tarbimislaenu on, et teil on püsiv sissetulek palga, pensioni või näiteks mõne toetuse näol, pigem ei anna ükski laenufirma laenu neile, kellel pole püsivat sissetulekut.

Enamasti ei anta laenu alla 22 aastastele isikutele, kuid on ka laenuandjaid, kes pakuvad tarbimislaenu juba alates 18 eluaastast.

Tarbimislaen kodust lahkumata

Tänu infoühiskonna arenemisele, saab tänapäeval tarbimislaenu taotleda ilma, et peaks kodust isegi lahkuma. Laenutaotluse saate täita enamasti interneti teel täites laenu taotlusvormi laenuandja kodulehel. Enamus laenufirmasid pakub võimalust ennast interneti teel identifitseerida, kasutades selleks näiteks Mobiil-ID'd või Smart-ID'd, aga on ka muid võimalusi. Enamus laenufirmade puhul on võimalik ennast lasta tuvastada ka näiteks postkontoris või mõnes selleks volitatud kioskis või sarnases ettevõttes.

Peale laenu taotlemist, mis peaks võtma kusagil pool tundi saate enamus laenufirmadelt vastuse väga kiiresti, mõnel juhul juba kümnekonna minuti jooksul. Peale positiivse laenuotsuse saamist on raha teie kontol juba mõne tunni jooksul, aga on ka laenufirmasid, kes väljastavad teile laenusumma juba lähima mõnekümne minuti jooksul.

Tarbimislaen vs kiirlaen

Kiirlaen erineb tarbimislaenust mitmel erineval moel, peamisteks erinevusteks on laenusumma suurus, tagasimakseperioodi pikkus ning laenuintress. Kiirlaen on mõeldud kiireloomuliste kulutuste jaoks ning kiirlaenude summad jäävad vahemikku alates 50€ kuni 2000€, kuid enamasti väljastatakse kiirlaene summas ca 500€. Selleks, et saada kiirlaenu suurema summa ulatuses soovivad paljud kiirlaenude pakkujad, et oleksite nende püsiklient.

Kiirlaenu teeb niivõrd kalliks see, et kuna tegu on tagatiseta laenuga, riskib laenuandja sellega, et te ei maksa laenu tagasi. See tähendab, et nad teenivad nende inimeste pealt, kes laenud ära maksavad suuremat kasumit, kuna teatud osa inimesi lihtsalt ei maksa oma laene tagasi. See tähendab, kuna risk on suurem, on ka intress suurem, vähemalt teoreetiliselt.

Kiirlaenude puhul tasub vaadata ka eripakkumisi, kuna on mitmeid laenuandjaid, kes pakuvad kiirlaenu soodsatel tingimustel, kohati isegi väga headel tingimustel oma esmastele klientidele (või püsiklientidele). Lisaks kiirlaenudele pakutakse ka erinevaid krediidikonto teenuseid.

Kui võrrelda tarbimislaene ning kiirlaene peab nentima, et tarbimislaenud on tihti soodsamad ning kui te soovite laenata mõni tuhat eurot, peaks just tarbimislaen õigem valik olema.

Ennem mistahes laenu võtmist, konsulteerige eksperdiga ning veenduge, et saate tulevikus kindlasti laenu tagasimaksmisega hakkama.